medjugorje shop 3

Predstavnici vjerskih zajednica u Velikoj Britaniji zabrinuti zbog mogućeg legaliziranja potpomognutog samoubojstva

Tridesetak vodećih predstavnika Crkava i vjerskih zajednica izrazilo je zabrinutost zbog mogućnosti ozakonjenja potpomognutog samoubojstva u Velikoj Britaniji, objavio je u utorak 26. studenoga Kathpress.

Za petak je najavljeno glasovanje u britanskom parlamentu o mogućnosti potpomognutog samoubojstva u Engleskoj i Walesu.

Pravo na smrt može „odveć lako“ dovesti do toga da osobe kojima je potrebna zaštita dobiju osjećaj da im je „dužnost umrijeti“, piše u otvorenom pismu objavljenom u listu The Observer. Među potpisnicima su westminsterski nadbiskup kardinal Vincent Nichols, nadrabin Ephraim Mirvis, anglikanska londonska biskupica Sarah Mullally kao i predstavnici sikha, hindusa i muslimana. Umjesto dopuštenja potpomognutog samoubojstva potpisnici traže bolju palijativnu skrb i zbrinjavanje u hospicijima.

Iskustva sa sličnim zakonima, primjerice u Kanadi i američkoj saveznoj državi Oregonu, pokazuju „kako tragične mogu biti nenamjerne posljedice“, upozoravaju predstavnici vjerskih zajednica. „Obećane zaštitne mjere ne štite uvijek slabe i isključene“, podsjećaju i naglašavaju da se odgovor na izazove na kraju života nalazi u omogućavanju kvalitativno vrijednih palijativnih službi „za sve kojima su potrebne“. Potpisnici ukazuju i na dušobrižnička iskustva s bolesnima i umirućima.

Zakonski prijedlog otvara mogućnost za život opasne zloporabe i prisile, upozoravaju predstavnici vjerskih zajednica i dodaju: „Znamo da tu zabrinutost dijele mnogi ljudi, sa ili bez vjere“.
Novi britanski premijer, laburist Keir Starmer u predizbornoj je kampanji najavio da želi ozakoniti potpomognuto samoubojstvo. Laburistička zastupnica Kim Leadbeater podastrla je prije nekoliko tjedana u parlamentu prijedlog zakona kojim bi se u Engleskoj i Walesu dopustila pomoć u samoubojstvu neizlječivim bolesnicima kojima prema liječničkoj procjeni preostalo najviše šest mjeseci života. Zakonski prijedlog predviđa da sudac i dva liječnika moraju potvrditi zakonsku želju pacijenta, a zahtjev bi mogle podnijeti i opunomoćene treće osobe.

Uoči glasovanja u petak u donjem domu britanskog parlamenta (House of Commons) bit će održana rasprava o prijedlogu. Prema navodima britanskih medija, sudjelovanje u raspravi najavilo je više od 100 zastupnika. BBC navodi kako se ishod glasovanja ne može predvidjeti, jer su brojni zastupnici neodlučni. Više članova vlade, među kojima su i ministrica obrazovanja Bridget Phillipson, ministrica pravosuđa Shabana Mahmood i ministar zdravstva Wes Streting, izjasnili su se protiv prijedloga, dok su drugi najavili potporu inicijativi.

Savez katoličkih liječnika (Catholic Medical Association – CMA) zatražio je od parlamentaraca da glasuju protiv. Predsjednik CMA-a Mike Delany izjavio je kako je klauzula o prizivu savjesti, sadržana u prijedlogu, „vrlo slaba“, objavio je katolički tjednik The Tablet. „Svaki liječnik koji odbija sudjelovati u razgovorima o potpomognutom samoubojstvu dužan je uputiti pacijenta liječniku koji će to učiniti. To znači da je svaki liječnik, ako je kvalificiran, zakonski dužan sudjelovati u namjernom ubojstvu druge osobe, ako ne osobno, onda uputom drugome liječniku. Ni jedan katolički liječnik ne bi to mogao učiniti mirne savjesti“, rekao je Delany.

Zanima te i ovo?