Iz Doma svete Marte, gdje se već osam dana oporavlja i nastavlja s terapijama, nakon što je prošle nedjelje otpušten iz Poliklinike Gemelli, papa Franjo i dalje svoje misli posvećuje međunarodnim aktualnostima, a posebno zemljama razdiranima ratovima i neprijateljstvima. U tekstu podnevnoga nagovora koji je Sveti Otac pripremio za današnju nedjelju, 30. ožujka, a koji je objavio Tiskovni ured Svete Stolice, nakon kratkoga razmišljanja o Božjem milosrđu i ovoj korizmi koju treba živjeti – kako piše – kao vrijeme ozdravljenja, Papa izražava svoju zabrinutost za stanje u Južnom Sudanu.
Ponavljam svoj snažan poziv svim čelnicima da ulože sve moguće napore kako bi smanjili napetost u zemlji. Valja ostaviti po strani razlike te hrabro i odgovorno sjesti za stol i započeti konstruktivan dijalog. Samo će na taj način biti moguće ublažiti patnje voljenoga naroda Južnog Sudana i izgraditi budućnost mira i stabilnosti.
Neka u Sudanu počnu pregovori
Papa je zabrinut i za susjedni Sudan, u kojemu "rat i dalje odnosi nevine žrtve". Stoga je potaknuo na zaštitu stanovništva, otvaranje pregovora kako bi se ušutkalo oružje i na slanje humanitarne pomoći.
Pozivam strane u sukobu da na prvo mjesto stave zaštitu života svoje braće civila; i nadam se da će novi pregovori započeti što je prije moguće, i da će moći osigurati trajno rješenje krize. Neka međunarodna zajednica pojača svoje napore u rješavanju te strašne humanitarne katastrofe.
Poticaj na molitvu za mir
Papa je također potaknuo da se ne zaborave druge zemlje u kojima se već dugo vode borbe ili u kojima vladaju izvanredna stanja i teškoće.
Uzdajući se u milosrđe Boga Oca, nastavimo moliti za mir: u napaćenoj Ukrajini, u Palestini, Izraelu, Libanonu, Demokratskoj Republici Kongo i Mjanmaru koji toliko pati također zbog potresa.
Izvrstan diplomatski rezultat između Tadžikistana i Kirgistana
Osvrćući se na cijelo čovječanstvo, papa Franjo je spomenuo i najnovije – kako je napisao – pozitivne činjenice, kao što je ratifikacija Sporazuma o razgraničenju između Tadžikistana i Kirgistana, što je – istaknuo je – izvrstan diplomatski rezultat. Potaknuo je stoga obje zemlje da nastave ići tim putem, zazivajući Mariju, Majku milosrđa, kako bi pomogla ljudskoj obitelji da se pomiri u miru.
Korizma vrijeme ozdravljenja
U tekstu podnevnoga nagovora Papa također podsjeća vjernike na prispodobu koju Isus pripovijeda o ocu koji ima dva sina: jedan odlazi od kuće, ali se potom, nakon što je pao u bijedu, vraća i biva dočekan s radošću; drugi, „poslušni“ sin, ogorčen na oca, ne želi ući u slavlje. Tako Isus otkriva Božje srce: uvijek milosrdan prema svima; liječi naše rane kako bismo se mogli bratski ljubiti – napominje papa Franjo te se usredotočuje na hod prema Uskrsu, potičući da živimo ovu korizmu, posebno u Jubileju, kao vrijeme ozdravljenja.
I ja ju tako doživljavam, u duši i tijelu. Stoga od srca zahvaljujem svima koji su, na sliku Spasitelja, svojom riječju i svojim znanjem, ljubavlju i molitvom sredstva ozdravljenja bližnjih.
Sveti je Otac potom svoj pogled proširio na sve ljude s nadom u bratstvo u Isusu Spasitelju.
Slabost i bolest iskustva su koja su nam svima zajednička; tim više smo, međutim, braća u spasenju koje nam je Krist dao.