- Dar posebnih oprosta je darovan vjernicima koji pate od bolesti COVID-19, poznate kao koronavirus, kao i zdravstvenim radnicima, članovima obitelji i svima onima koji po svojoj mogućnosti, uključujući tako i molitvu, brinu za njih.
- "U nadi budite radosni, u nevolji strpljivi, u molitvi postojani" (Rim 12,12). Ove riječi napisane od Svetoga Pavla Crkvi u rimu, odjekuju kroz čitavu povijest Crkve i vode prosudbu vjernika pred svim patnjama, bolestima i nesrećama.
Sadašnji trenutak u kojemu je cijelo čovječanstvo ugroženo nevidljivom i podmuklom bolešću, koja je već sada na neko vrijeme postala dijelom naših života, je obilježena iz dana u dan tjeskobnim strahovima, novim nesigurnostima i iznad svega visoko raširenom psihičkom i moralnom patnjom.
Crkva, nasljedujući primjer svoga Božanskog Učitelja, oduvijek je u svome srcu skrbila za bolesne. Kako Sveti Ivan Pavao II ističe, vrijednost ljudske patnje je dvostruka: „Ona je nadnaravna jer je ukorijenjena u božanskom otajstvu spasenja svijeta, i jednako tako duboko je ljudska, zato što u njoj osoba otkriva sebe, svoje čovještvo, svoje vlastito dostojanstvo i svoje vlastito poslanje.“ (Apostolsko pismo Salvifici Doloris, 31).
Papa Franjo je u posljednjim danima pokazao očinsku blizinu i obnovio svoj poziv da bez prestanka molimo za one koji su oboljeli od koronavirusa.
Tako da svi oni koji pate zbog COVID-19, upravo u otajstvu patnje mognu ponovno otkriti ''istu spasonosnu patnju Kristovu'', ova Apostolska pokorničarna, ex auctoritate Summi Pontificis, vjerujući u riječ Krista Gospodina i uzimajući u obzir, duhom vjere, epidemiju koja je trenutno u tijeku, da bude življena u duhu osobnog obraćenja, dijeli darove oprosta u suglasju sa sljedećim pretpostavkama.
Potpuni oprost je podaren vjernima koji pate od koronavirusa, koji su subjekti karantene po odredbi zdravstvenih autoriteta u bolnicama ili u svojim vlastitim domovima, ako se sa duhom odvojenim od svakoga grijeha, ujedine duhovno putem medija slavlju Svete Mise, molitvi krunice, pobožnoj pobožnosti Križnoga puta i drugim oblicima pobožnosti, ili neka najmanje izmole Vjerovanje, Gospodnju molitvu i pobožni zaziv Blaženoj Djevici Mariji, nudeći ovu kušnju u duhu vjere u Boga i milosrđu prema svojoj braći i sestrama, sa željom da ispune uobičajene uvjete (sakramentalnu ispovijed, Euharstijsku pričest i molitvu na nakanu Svetoga Oca), čim bude moguće.
Zdravstveni radnici, obiteljski članovi i svi oni, koji sljedeći primjer dobrog samarijanca, se izlažu opasnosti zaraze, brinu o oboljelima od koronavirusa prema riječima božanskog Otkupitelja: „Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje.“ (Iv 15,13), će zadobiti isti dar potpunog oprosta pod istim uvjetima.
Ova Apostolska pokorničarna, isto voljno dijeli potpuni oprost pod istim uvjetima u okolnosti trenutne svjetske epidemije, isto onim vjernima koji nude posjet Presvetom Sakramentu, ili Euharistijskom klanjanju, ili čitajući Sveto Pismo barem pola sata, ili mole Svetu krunicu, ili prakticiraju pobožnost križnoga puta, ili krunicu Božanskog milosrđa, da preklinju Svemogućeg Boga za kraj epidemije, olakšanje onima koji su njome pogođeni i vječno spasenje onih koje je Gospodin k sebi pozvao.
Crkva moli za one koji se nađu u nemogućnosti primiti sakrament bolesničkog pomazanja i popudbine, povjeravajući svakog pojedinog božanskom milosrđu po vrlini pričesti svetih i po podjeli vjernima potpunog oprosta u trenutku smrti, pod pretpostavkom da su uredno raspoloženi i da su molili nekoliko molitava za vrijeme njihova života (u ovom slučaju Crkva nadomješta tri potrebna uvjeta). Za postignuće ovog oprosta, preporuča se korištenje raspe ili križa (usp. Enchiridion indulgentiarum, no.12).
Neka Blažena Djevica Marija, Majka Božja i Majka Crkve, zdravih i bolesnih i pomoćnica kršćana, naša zagovornica, pomogne čovječanstvu u patnji, spašavajući nas od zla ove pandemije i pribavljajući za nas svako potrebno dobro za naše spasenje i posvećenje.
Ova Uredba vrijedi bez obzira na bilo koju drugu odredbu.
-
Izdano u Rimu, iz sjedišta Apostolske pokorničarne, dana 19. ožujka 2020.
-
Mauro kardinal Piacenza
Glavni pokroničar