medjugorje shop 3

Papa uputio poruku za 44. svjetski dan hrane

U poruci glavnom ravnatelju Organizacije ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO) Quu Dongyuu povodom 44. svjetskog dana hrane koji se obilježava 16. listopada, papa Franjo potaknuo je na razmatranje načela supsidijarnosti i solidarnosti kao temelja razvojnih programa, stavljajući na prvo mjesto potrebe radnika, poljoprivrednika, siromašnih i gladnih, prenosi Vatican News.

Kako bismo se istinski suočili i riješili prehrambene probleme čovječanstva u našem vremenu kojemu su, tako ranjenom brojnim nepravdama, hitno potrebne učinkovite mjere za bolji život, potrebno je razmotriti načela supsidijarnosti i solidarnosti kao temelje naših razvojnih programa i projekata te poslušati zahtjeve onih koji se nalaze „u bazi prehrambenog lanca“ kao što su mali poljoprivrednici i obitelji koje su izravno uključene u prehranu ljudi, istaknuo je u poruci Sveti Otac.

Potrebe „odozdo“

Prema Papinim riječima ne treba nikada odgađati osluškivanje potreba koje dolaze odozdo, od radnika i poljoprivrednika, od siromašnih i gladnih i od onih koji žive u teškim uvjetima u izoliranim ruralnim područjima. Samo ako uzmemo ‘ideal pravednosti’ kao vodič za naše djelovanje, potrebe ljudi mogu biti zadovoljene, istaknuo je Sveti Otac. To je načelo ‘cjelovite ekologije’, koju je Papa predložio u enciklici Laudato si’, a koja traži da se uzmu u obzir potrebe svake osobe i cijele osobe, kako bi se zaštitilo njezino dostojanstvo u odnosu s drugima i u uskoj povezanosti s brigom o svemu stvorenom.

Dostojanstveni život ljudske osobe

Papa je podsjetio da tema ovoga Dana potiče na razmišljanje o pravu na hranu za bolji život i budućnost koje zadovoljava jednu od temeljnih potreba ljudskoga bića, onu da se hrani kako bi živjelo prema primjerenim standardima koji jamče dostojanstven život ljudske osobe. Međutim, vidimo da se to pravo često zanemaruje i da se ne primjenjuje pravedno, i to sa štetnim posljedicama, primijetio je Sveti Otac. Stoga je istaknuo prijedlog FAO-a za transformaciju prehrambenih sustava koja uzima u obzir pluralitet i raznolikost hranjive, dostupne, zdrave i održive hrane kako bi se postigla prehrambena sigurnost i zdrava prehrana za sve.

Otvoreni vrt

Čovječanstvu su hitno potrebne učinkovite mjere za bolji život djelujući zajedno u istom duhu bratstva i znajući da ovaj planet koji nam je Bog dao treba biti vrt otvoren za zajednički život, napomenuo je Sveti Otac. To zahtijeva odluke temeljene na solidarnosti, kroz koje zaštita budućih generacija ide jednakim korakom sa zaštitom sadašnjih generacija, „kroz unutargeneracijski i međugeneracijski savez“, temeljen na bratstvu, kako bi dao novo značenje međunarodnoj suradnji, koju mora animirati FAO i cijeli multilateralni sustav.

Na tom će putu međunarodna zajednica moći računati na ohrabrenje Svete Stolice i Katoličke Crkve te na njihov ustrajni doprinos kako bi svi imali hrane u primjerenoj količini i kvaliteti za sebe i za vlastitu obitelj, kako bi svaka osoba živjela dostojanstveno te kako bi žalosna pošast siromaštva i gladi u svijetu definitivno bila pobijeđena.

Zanima te i ovo?