Molimo danas za vladajuće koji su odgovorni za brigu o svojem narodu u ovim trenutcima krize; za šefove država, predsjednike vladā, zakonodavce, gradonačelnike, predsjednike pokrajina… – rekao je papa Franjo jutros na početku mise slavljene u kapeli Doma svete Marte. Neka im Gospodin pomogne i dade snage, jer njihov posao nije lak. I kada ima razlike među njima, da shvate kako u trenutcima krize trebaju biti vrlo ujedinjeni poradi dobra naroda, jer jedinstvo je jače od sukoba.
Danas, 2. svibnja, s nama se u molitvi sjedinjuje 300 molitvenih skupina koje se, na španjolskom jeziku, zovu „madrugadores“, odnosno ranoranioci, oni koji ustaju rano ujutro kako bi molili. Danas se, u ovom trenutku, sjedinjuju s nama – dodao je Papa. U propovijedi se osvrnuo na čitanja današnje liturgije, počevši od odlomka iz Djela apostolskih (Dj 9, 31-42) koji govori o tomu kako je jačala prva kršćanska zajednica te, utjehom Duha Svetoga, brojčano rasla. Bilo je vrijeme mira i Crkva je rasla – rekao je Papa te spomenuo dva događaja u čijem je središtu bio Petar, kada je ozdravio uzetoga Eneju i kada je vratio u život Tabitu.
Međutim, u prvoj je Crkvi bilo i teških vremena, progona, vremenā krize koja su vjernike stavljala u nevolje. O takvom nam vremenu danas govori Ivanovo Evanđelje (Iv 6, 60-69). Nakon govora o živom kruhu koji je sišao s neba, o tijelu i krvi Kristovoj koji daju vječni život, mnogi su Isusovi učenici mrmljali žaleći se da su njegove riječi tvrde. Tko ih može slušati?, govorili su. To je trenutak krize – napomenuo je Papa.
Isus je znao da se učenici žale, te ih je u toj krizi podsjetio da nitko ne može doći k Njemu ako mu nije dano od Oca. Ponovno govori o tomu kako nas Otac privlači Isusu. Tako se rješava kriza – istaknuo je Papa te dodao da od tog trenutka brojni učenici nisu više htjeli ići s Njim. Udaljili su se. Trenutak krize je trenutak izbora koji nas stavlja pred odluke koje trebamo donijeti. I ova pandemija je trenutak društvene krize – primijetio je Papa.
Evanđelje nam kaže kako je Isus upitao dvanaestoricu kane li i oni otići, a Šimun Petar mu odgovori: „Gospodine, kome da idemo? Ti imaš riječi života vječnoga! I mi vjerujemo i znamo: ti si Svetac Božji“. Petar, u ime dvanaestorice, ispovijeda vjeru da je Isus Sin Božji. Petar ne razumije ono što Isus govori, jesti tijelo i piti krv, ali pouzdaje se u Učitelja.
To svima nama pomaže u trenutcima krize. U tim trenutcima trebamo biti vrlo čvrsti u vjeri. Oni su učenici otišli potražiti drugog učitelja koji nije tako tvrd, kako su govorili o njemu – napomenuo je Papa te dodao – potrebna je ustrajnost, to nije trenutak za promjene, nego za vjernost i obraćenje. Mi, kršćani, moramo naučiti upravljati trenutcima mira, kao i krize. Neka nam Gospodin pošalje Duha Svetoga kako bismo se znali oduprijeti napastima u trenutcima krize i kako bismo znali biti vjerni prvim riječima, u nadi da ćemo poslije živjeti u trenutcima mira. Neka nam Gospodin dade snage da u trenutcima krize ne prodajemo vjeru – rekao je na kraju papa Franjo.