Do slobode ne dolazimo zatvoreni u sobi s mobitelom, a ni opijajući se kako bismo pobjegli od stvarnosti, nego se ona postiže u hodu, korak po korak, zajedno s drugima, nikada sami – tim se riječima papa Franjo obratio mnoštvu mladih – bilo ih je oko 5000 – članova Međunarodne unije europskih vodiča i skauta, koji su stigli u Rim nakon tjedan dana hoda, tijekom kojega su posjećivali mjestā velikih europskih svetaca.
Primjer svetaca
Njihovi su primjeri Pavao iz Tarza, Benedikt Nursijski, Ćiril i Metod, Franjo Asiški i Katarina Sijenska, koji – objasnio je Papa – nisu očekivali nešto od života ili od drugih, nego su se pouzdali u Boga i riskirali su, pokrenuli su se kako bi ostvarili tako velike snove koji nakon više stoljeća dobro čine i nama, vama, svima. Dali su život, nisu ga zadržali za sebe.
Evanđelje je navigator za put života
Nakon susretā održanih tijekom njihova hodočašća, koji su ostavili trag na njima, Papa je mladima istaknuo šest Isusovih riječi: 'Dajte i bit će vam dano', „program života“ koji trebaju uvijek nositi sa sobom, jer – istaknuo je – Evanđelje je pravi navigator za put života. I to još više u vremenu u kojemu se odmah misli na to kako 'imati'.
Mnogi žive samo kako bi posjedovali ono što vole. Ali, nikada nisu zadovoljni, jer kada imaš jednu stvar, želiš drugu, a onda opet drugu, i tako bez kraja – primijetio je papa Franjo te dodao – Nema zasićenja od posjedovanja. Što više imamo, to više želimo imati i ne pronalazimo ono što našem srcu čini dobro. Srce se ne vježba imajući nego darivajući. Posjedovanje čini srce odebljanim. Čini ga teškim, svjetovnim. Dar ga čini laganim.
Sreća ne dolazi iz aplikacija
Doista, Isus ne daje kao polazište posjedovanje nego darivanje, a to znači – objasnio je Papa – da trebamo prestati podnositi život i izići kako bismo svijetu darovali malo dobra. Ne može se, naime, život ostaviti na ormariću, i zadovoljiti se gledajući ga na televiziji kako prolazi ili nadajući se da će sreća stići iz sljedeće aplikacije koju ćemo skinuti. U želji za posjedovanjem postoji opasnost od gubljenja vlastite originalnosti, te tako postajemo fotokopija, kako je govorio 16-godišnji sluga Božji Carlo Acutis – podsjetio je Sveti Otac.
Svatko je dragocjen pred Bogom
Naprotiv, svatko je jedinstven i dragocjen u Božjim očima, a to znači da je svaki napor u mijenjanju stvarnosti važan, jer nitko na svijetu ne može dati svijetu ono što si ti pozvan dati – napomenuo je Papa te potaknuo skaute da, svaki put kada se nađu zajedno, kažu jedan drugomu „ti si dragocjen“. I to je jedan od načina za otvaranje prema drugomu i jačanje skautskoga bratstva.
Ako izgradite mostove prema drugima, vidjet ćete druge kako prelaze te mostove prema vama. Međutim, kada ste sami i gledate u zrak, gubeći se u vlastitim sanjarijama, živite u balonima od sapunice. A život koji lebdi zrakom ishlapljuje, umjesto da se razvija. Pogledajte svoje ruke, stvorene za gradnju, za služenje, za darivanje drugima i recite si: 'Stalo mi je do drugih'.
Bog nas ne ostavlja praznih ruku
Iako u svijetu ima mnogo ravnodušja, dati se drugima ne znači biti naivan – napomenuo je Papa te potaknuo mlade da se pouzdaju u Isusa koji je, nakon što je rekao „dajte“, dodao: „i bit će vam dano“. Bog je Otac i dat će vam više od onoga što zamišljate. Bog ne ostavlja praznih ruku. Kada se čini da ti je nešto oduzeo, to je samo zato da napravi mjesta i da ti dade više i bolje, da ti dade da ideš naprijed na putu. Oslobađa te lažnih obećanja potrošnje kako bi te učinio slobodnim iznutra. Isus te čini sretnim u nutrini, ne izvana. Posljednji model pametnoga telefona, brži automobil ili moderna haljina, osim što ti nikada neće dostajati, neće ti nikada dati radost da se osjećaš voljenim i da voliš – istaknuo je Papa.
Sve stvoreno je Božja društvena mreža
'Dajte i bit će vam dano' vrijedi i u odnosu na sve stvoreno. Ako ga nastavimo iskorištavati, dat će nam strašnu lekciju. Ako brinemo o njemu, i sutra ćemo imati dom – primijetio je Papa te istaknuo da stvoreno nema granicā. Biljke, šume i životinje rastu bez granicā i carinarnicā. Sve stvoreno je svačije i za sve ljude. Stvoreno je otvorena knjiga koja nam daje dragocjenu pouku: na svijetu smo kako bismo susretali druge, kako bismo stvarali zajedništvo, jer svi smo povezani. Sve stvoreno je učinjeno kako bi nas povezalo s Bogom i među sobom; ono je Božja društvena mreža.
Ali, ako krećemo od predrasudā o drugima, od predodređenih zamisli, uvijek ćemo vidjeti granice i prepreke. Ako, naprotiv, počinjemo susretati drugoga, s njegovom životnom pričom, s njegovom stvarnošću, otkrit ćemo brata s kojim možemo živjeti u zajedničkom domu, nastaniti se u stvorenomu koje nema granicā – rekao je Papa te na kraju istaknuo da Gospodin traži osobe koje čine dobro, također za budućnost Europe.
Ljubav prema Europi, koja vam je zajednička, ne zahtijeva samo pozorne promatrače, nego aktivne graditelje; graditelje pomirenih i integriranih društava koja daju život obnovljenoj Europi; ne zaštitnici prostorā nego stvarateljici susretā. To je vaša povijesna zadaća. Svojim hodom i svojim snovima već oblikujete europski duh – istaknuo je papa Franjo.