Srne se obično viđaju u sjevernim dijelovima Parka, no kako se njihova populacija povećava, sve češće ih možemo vidjeti i nizvodno, uključujući i mjesto na kojemu je ovo lane pronađeno, što nas veseli jer ukazuje na to da se dobro prilagođavaju ovom području.
Uloga djelatnika i čuvara prirode u očuvanju prirodnog svijeta i zaštiti ugroženih vrsta neprocjenjiva je. Njihova svakodnevna prisutnost na terenu pomaže u prepoznavanju i sprječavanju opasnosti koje prijete životinjama i održavanju prirodne ravnoteže ekosustava. To omogućuje pravovremenu intervenciju, poput spašavanja životinje u nevolji, ali i edukaciju posjetitelja o važnosti očuvanja prirode i suživota s divljim svijetom. Svaki spašeni život svjedoči o predanosti djelatnika Parka, čuvara našeg okoliša.
Javna ustanova Nacionalni park „Krka“ izradila je i Program zaštite divljači kako bi što bolje uredila upravljanje životinjskim vrstama. Taj elaborat govori o optimalnim modelima upravljanja populacijama parnoprstaša, kao i drugih vrsta divljači koje stalno ili povremeno obitavaju u Parku, uz nužno praćenje njihove prisutnosti.
Šume gdje su životinje poput spašenog laneta pronašle svoj dom čine jedinstvene sastojine hrasta crnike, crnog jasena, planike, velikog vrijesa, hrasta medunca i bijelog graba. Te šume, koje pružaju utočište raznim životinjskim vrstama, podsjećaju nas na krhku ravnotežu prirode, koju trebamo očuvati.