Molitva „Zdravo Marijo” koju su kršćani stoljećima molili sastoji se od dva glavna dijela. Prvi dio molitve proizašao je iz Navještenja, kada je anđeo Gabriel pozdravio Mariju riječima: „Zdravo, milosti puna! Gospodin s tobom!” (Luka 1:28) Sljedeći dio molitve uzet je iz Pohoda, kada je Elizabeta pozdravila Mariju riječima: „Blagoslovljena ti među ženama, i blagoslovljen plod utrobe tvoje” (Luka 1:42)
U početku je molitva bila poznata kao „Pozdrav Blaženoj Djevici”, a sastojala su se samo od dvaju spojenih stihova. Međutim, tijekom crne kuge (poznate i kao „Crna smrt”) molitva se dalje razvila te je dodan drugi dio, piše Aleteia.
Postoji skrivena molitva u zadnjem dijelu „Zdravo Marije”
Drugi dio („Sveta Marijo, Majko Božja, moli za nas grješnike sada i na času smrti naše.”) mnogi smatraju dodanim tijekom pandemije kuge tražeći zaštitu Blažene Djevice Marije od smrtonosne bolesti.
Sluga Božji Fulton J. Sheen objašnjava ovo porijeklo u svojoj knjizi Prva ljubav svijeta.
Budući da se nadovezuju dva odlučujuća trenutka života: „sada” i „na času smrti naše”, to upućuje na spontani vapaj ljudi kada se nađu u velikoj opasnosti. Crna smrt, koja je opustošila cijelu Europu i uništila jednu trećinu njezine populacije, potaknula je vjernike da zazivaju Majku Božju kako bi ih zaštitila u vremenu kad su sadašnji trenutak i trenutak smrt bili gotovo jedno.
Stručnjak za marijansku pobožnost, otac Donald H. Calloway potvrdio je ovaj zaključak u svojoj knjizi Prvaci krunice u kojoj objašnjava kako se „Nakon crne smrti druga polovica Zdravo Marije počela pojavljivati u brevijarima redovničkih zajednica, posebno u mercedarijanaca, kamaldoljana i franjevaca … narodu 14. stoljeća bila je potrebna „nadom ispunjena” dimenzija druge polovice molitve Zdravo Marije”.
Molitva je u ovom sumornom vremenu u Europi poprimila različite oblike, ali je službeno priznata nakon objave Katekizma Tridentskog sabora, a cjelovita molitva potom je uvrštena u rimski brevijar 1568. godine.
Kršćani su se u vrijeme velikih patnji uvijek obraćali Bogu i svetimakoji su mu najbliži, u nadi da će svojem narodom donijeti olakšanje.
Prevela Magda Ivanov|medjugorje-info.com