medjugorje shop 3

Uhićenja, otmice i ubijene Bogu posvećene osobe u 2023.

Tijekom 2023. više od 130 katoličkih svećenika, redovnika i redovnica bilo je uhićeno, oteto ili ubijeno, navodi se u novom izvješću o progonu katolika koje je objavila organizacija "Aid to the Church in Need".

Nažalost, izvješće je obuhvatilo 132 slučaja što je porast u odnosu na 2022. u kojoj je ta brojka iznosila 124. Rezultat je to uglavnom uhićenjima u režiji autoritarnih vlada, koje je poraslo s 55 u 2022. na 86 u 2023., prenosi nedjelja.ba.

Nikaragva na vrhu liste uhićenja

Suzbijanje političkog neslaganja među pripadnicima klera od strane predsjednika Nikaragve Daniela Ortege bilo je glavni pokretač progona tijekom cijele godine. U izvješću je utvrđeno da je režim 2023. držao u pritvoru 46 svećenika, uključujući dva biskupa i četiri jemeništarca. To uključuje 19 svećenika uhićenih u prosincu, uključujući biskupa mons. Isidora de Carmen Mora Ortega iz Siune.

Prema izvješću, mnogi svećenici u Nikaragvi koji su uhićeni prije prosinca bili su ili pušteni ili protjerani iz zemlje i odbijen im je povratak. Vlada je također oslobodila dvojicu svećenika uhićenih u prosincu, no ostalih 17 još je u pritvoru.

Biskup mons. Rolando Álvarez, koji je uhićen u kolovozu 2022. i osuđen na 26 godina zatvora nakon što je odbio napustiti zemlju, također je još uvijek u pritvoru.

Ortegina administracija također je protjerala redovničke sestre kao što su Misionarke ljubavi i zatvorila katoličke škole i medijske organizacije.

Izvješće je otkrilo da je 20 članova katoličkog svećenstva bilo uhićeno u nekom trenutku u Kini tijekom prošle godine. Međutim, također potvrđuje da se neki od progonjenih članova svećenstva i dalje vode kao nestali nakon mnogo godina.

Najmanje pet katoličkih svećenika i jedna redovnica uhićeni su u Indiji 2023., što je uglavnom bilo potaknuto zakonima protiv obraćenja, za koje se u izvješću navodi da "ometaju pastoralno djelovanje Crkve". Svi su pušteni na slobodu, ali se i dalje mogu suočiti s optužbama, pa čak i zatvorskom kaznom, javlja catholicnewsagency.com.

Također je bilo uhićenja u dvije europske zemlje. U izvješću se navodi da je u Bjelorusiji uhićeno 10 članova katoličkog klera, od kojih su trojica još uvijek u zatvoru. Ruske snage u Ukrajini također su uhitile dvojicu grkokatoličkih svećenika, od kojih nijedan nije pušten.

Prema izvješću, broj otmica svećenika i redovnica opao je 2023., ali problem “i dalje ostaje značajan”. Ukupan broj otetih svećenika i redovnika bio je 33 u 2023., što je pad u odnosu na 54 u 2022.

Nigerija vodi na popisu otmica

Sve otmice, osim njih pet, dogodile su se u Nigeriji, gdje su vjerski i etnički sukobi zemlju učinili opasnom za kršćane. Među 28 otmica u zemlji uključene su tri redovnice. Na Haitiju su bile i dvije otmice. Jedan svećenik je otet u Maliju, a drugi u Burkini Faso. Jedna časna sestra oteta je u Etiopiji.

Ubojstva s nejasnim motivima

Ubojstva katoličkih svećenika i drugih pripadnika klera neznatno su smanjena, s 18 u 2022. godini na 14 u 2023. To uključuje 11 svećenika, jednog biskupa, jednog redovnika i jednog sjemeništarca. Međutim, polovica tih ubojstava nije bila povezana s progonom ili su imali nejasne motive.

Od sedam ubojstava koja su jasno povezana s progonom, tri su bila u Nigeriji. To uključuje vlč. Isaaca Achija i sjemeništarca po imenu Na’aman Danlami, koji su spaljeni u župnom stanu tijekom napada. Tu je i o. Godwin Eze, benediktinski brat, kojeg su ubili otmičari.

Druga ubojstva povezana s progonom uključivala su ubojstvo o. Pamphili Nade u Tanzaniji, kojeg je ubio mentalno nestabilan čovjek; vlč. Javier García Villafaña, koji je ubijen u Meksiku; i o. Leopold Feyen, koji je izboden na smrt u Demokratskoj Republici Kongo.

"Mnogi su kršćani vodi se u izvješću, a posebno svećenstvo i redovnici, platili visoku cijenu za svoju predanost općem dobru, ljudskim pravima i vjerskim slobodama u zajednicama i narodima kojima služe", stoji na kraju izvješća.

Inače, CNA je informativni servis u vlasništvu Eternal Word Television Network koji globalnoj anglofonskoj publici pruža vijesti o Katoličkoj Crkvi. CNA je osnovana je 2004. kao odgovor na poziv Sv. Ivana Pavla II. na “novu evangelizaciju”. To je jedan od najbrže rastućih pružatelja katoličkih vijesti u svijetu, a njezini korijeni počinju sa sestrinskom agencijom, ACI Prensa, koja je osnovana 1980. u Limi u Peruu.

Aid to the Church in Need (Crkva u nevolji), međunarodna je dobrotvorna crkvena organizacija papinskog prava. Prijašnje ime organizacije bilo je Kirche in Not/Ostpriesterhilfe, a međunarodno ime Aid to the Church in Need, ACN. Sjedište je u Njemačkoj, u Königsteinu u Taunusu, Hessen.

Zanima te i ovo?