medjugorje shop 3

Pritvorenik zbog vjere pušten na slobodu u Tadžikistanu

Shamil Khakimov (72) nedavno je pušten iz zatvora u Tadžikistanu nakon što je odslužio više od četiri godine kazne jer je javno propagirao svoju vjeru.

Shamil, Jehovin svjedok, uhićen je zbog "poticanja vjerske mržnje i posjedovanja vjerskog materijala", piše nedjelja.ba.

Dok je bio u zatvoru, Khakimovu je uskraćivan medicinski tretman usprkos postojećih zdravstvenih problema, što je dovelo do ozbiljnog slučaja gangrene u nogama i posebice stopalima.

Inače, 2007. tadžikistanska je vlada zabranila djelovanje Jehovinih svjedoka zbog naglaska na prozelitizmu. Od tada je nekoliko članova ove kršćanske sljedbe uhićeno ili pritvoreno zbog prakticiranja svojih vjerskih uvjerenja, javlja International Christian Concern (ICC).

Ipak, predsjednik Emomali Rahmon potpisao je amandman 2020., smanjivši zatvorsku kaznu za optužbe za "vjersku mržnju" na deset dana ili administrativnu kaznu.

Khakimov je u to vrijeme već odslužio dvije godine od 7,5 godina zatvora, ali je morao ostati u zatvoru jer amandman nije mogao djelovati retroaktivno.

Na vijest o njegovu oslobađanju Komisija Sjedinjenih Američkih Država za međunarodnu vjersku slobodu (USCIRF) izjavila je: "Vlada Tadžikistana ukrala je četiri godine života i slobode od mirnog, starijeg čovjeka koji je samo nastojao izražavati i živjeti svoju vjeru". Iz USCIRF-a su dodali da su "kršenja vjerskih sloboda u režiji vlade Tadžikistana postala toliko nečuvena da ih svijet počinje primjećivati" te su pozvali na oslobađanje svih drugih "pritvorenika savjesti" koji su pritvoreni u Tadžikistanu.

Baš kao i Jehovini svjedoci i kršćani se suočavaju s ekstremnim progonima u Tadžikistanu. Vlasti pomno motre poznatije kršćane i diskriminiraju ih. Tako je u svibnju 2022. tadžikistanski visoki državni dužnosnik za vjerska pitanja Sulaymon Davlatzoda rekao jednoj protestantskoj delegaciji kako država više neće dozvoljavati registriranje novih župa i prostestantskih zajednica. Također, mlađima od 18 godina bilo je zabranjeno prakticirati svoju vjeru ili sudjelovati u crkvenim aktivnostima.

S obzirom na sve goru situaciju za vjerske manjine u Tadžikistanu Ministarstvo vanjskih poslova SAD-a proglasilo je Tadžikistan zemljom od posebne zabrinutosti. Ovo imenovanje omogućuje Sjedinjenim Američkim Državama nametanje mjera uključujući sankcija vladinim dužnosnicima koji sudjeluju u ovim diskriminirajućim djelima.

Tadžikistan, službeno Republika, je država tri puta veća od BiH koja se nalazi u središnjoj Aziji, bez izlaza na more. Graniči na sjeveru s Kirgistanom, na istoku s Kinom, na jugu s Afganistanom i na zapadu s Uzbekistanom. On je jedna od 15 država nastalih raspadom Sovjetskoga Saveza.

Prema procjenama ima nešto manje od 10 milijuna stanovnika. Čak 98% su muslimani, od kojih su većina sunuti i to sljedbenici hanefijskog mezheba (kao i muslimani u BiH). Kršćanska manjina je uglavnom ruskog podrijetla, ali se njihov broj smanjio raspadom SSSR-a.

 

Zanima te i ovo?