Marijini obroci pružaju potporu osiromašenim zajednicama na četiri kontinenta uvođenjem školskih programa prehrane koje provode lokalne zajednice, a putem kojih se potiču i ohrabruju djeca – koja bi u protivnom bila prisiljena raditi, prositi ili teškom mukom pronalaziti hranu – da dolaze u školu gdje ih svakoga dana čeka obrok i pomaže im da se usredotoče na učenje.
Ova je organizacija u početku svoga djelovanja 2002. godine hranila tek 200 djece u Malaviju, usred razorne gladi i oskudice. Danas pruža prijeko potrebnu pomoć tijekom krize u Istočnoj Africi, gdje su suša i sukobi uzrokovali humanitarnu katastrofu u nekoliko zemalja, uključujući Južni Sudan i Keniju – dvije zemlje u kojima djeluju Marijini obroci.
U glađu pogođenom Južnom Sudanu, gdje surov građanski rat nastavlja buktati, i sušom pogođenoj Keniji, više od 46.000 djece sigurno je u ovom vremenju velike potrebe da će primiti hranjivi obrok svakoga dana u školama. Marijini obroci u ovom trenutku ne predstavljaju samo snažan poticaj za dolazak u školu, već neophodnu pomoć ranjivoj djeci kojoj je očajnički potrebna hrana.
Zbog milijuna na rubu gladi diljem Istočne Afrike, Marijini obroci nedavno su pokrenuli kampanju za hitnu pomoć Istočnoj Africi s ciljem ublažavanja utjecaja krize.
Moses Kopurot Kenyi, član partnerske organizacije u Južnom Sudanu koja surađuje s Marijinim obrocima, rekao je: „Većina ovdašnje djece iznimno je pothranjena i suočava se s mnogo problema. Moramo im osigurati program prehrane Marijinih obroka kako bismo ih zadržali u školama. Ako ostanu bez obroka, Južni Sudan čeka vrlo obeshrabrujuća budućnost. Zahvaljujemo Marijinim obrocima i svima koji im pomažu.“
Osnivač i voditelj Marijinih obroka, Magnus MacFarlane-Barrow, izjavio je: „Predivne vijesti da sada dopiremo do 1.230.171 djece pomoću Marijinih obroka možemo zahvaliti nevjerojatnim naporima naših podupiratelja i volontera diljem svijeta, koji su – podijelivši svoje vrijeme, novac, vještine i molitve – omogućili da održimo obećanje o školskom obroku potrebitim mališanima.“
„Bilo da je riječ o našem djelovanju u Južnom Sudanu – u zemlji gdje je tri puta veća vjerojatnost da će djevojčica u pubertetu umrijeti pri porodu nego završiti osnovno obrazovanje – ili da se radi o našem najnovijem projektu u ratom pogođenom Alepu, gdje su djeca otrpjela godine nezamislive traume, postaje očigledno da je dnevni Marijin obrok – zajedno s obećanjem toliko važnog obrazovanja – važniji no ikada.“
„Nevjerojatno velikodušan odaziv na našu kampanju za hitnu pomoć Istočnoj Africi, koja je već sada omogućila da dosegnemo još 2.000 djece u Južnom Sudanu u posljednjih nekoliko tjedana, svjedoči o beskompromisnoj predanosti naših podupiratelja koji odbijaju prihvatiti da ijedno dijete bude gladno u ovom svijetu izobilja. Međutim, pored 61 milijuna djece diljem svijeta koja ne idu u školu te još više onih koji su kronično gladni, svjesni smo da je ovo tek početak.“
Marijini obroci obvezuju se održavati operativne troškove niskima te od svake donacije najmanje 93% trošiti izravno za humanitarne aktivnosti. To je moguće samo zato što je najveći dio našega djelovanja – od podizanja svijesti i prikupljanja sredstava do kuhanja i posluživanja obroka – rezultat rada vojske predanih volontera, kojih samo u Malaviju ima preko 80.000.
Globalni prosjek troška prehrane jednog djeteta kroz cijelu školsku godinu putem Marijinih obroka iznosi 120 kuna.