Kardinal Marcello Semeraro, prefekt Dikasterija za kauze svetaca, kazao je da bi bilo potpuno pogrešno ovo proglašenje obitelji Ulma blaženom iskoristiti za vraćanje sjećanja na strahote zločina koje su počinili njihovi krvnici.
“Umjesto toga želimo da današnji dan bude dan radosti, jer je stranica Evanđelja ispisana na papiru postala živa stvarnost, koja jarko svijetli u kršćanskom svjedočanstvu bračnog para Ulma i u mučeništvu novih blaženika”, kazao je kardinal u propovijedi na misi u Markowu, prenosi CNA.
Obitelji Ulma danas se spomenuo i papa Franjo. Nakon podnevne marijanske molitve koju je predvodio s prozora Apostolske palače, Papa je istaknuo:
“Mržnji i nasilju koji su obilježili to vrijeme suprotstavili su se evanđeoskom ljubavlju. Neka ta poljska obitelj, koja je bila tračak svjetla u tami Drugoga svjetskog rata, bude svima nama uzor za nasljedovanje u težnji za dobrom i u služenju potrebitima”.
Sedmo dijete „rođeno u vrijeme mučeništva svoje majke“
Pritom je Sveti Otac potaknuo hodočasnike okupljene na Trgu svetoga Petra na pljesak za tu obitelj blaženika, javlja Vatican News.
Rano 24. ožujka 1944. nacistička patrola opkolila je dom Józefa i Wiktorie Ulme na periferiji Markowe. Otkrili su Židove koje su skrivali na farmi. Nacistička policija tada je ubila 31-godišnju trudnu Wiktoriju i 44-godišnjeg Józefa ispred njihove kuće.
Kada su djeca počela vrištati vidjevši ubojstvo svojih roditelja, nacisti su ubili i njih – to su bili: Stanisława (8 godina), Barbara (7 godina), Władysław (6 godina), Franciszek (4 godine), Antoni (3 godine) i Maria (2 godine). Dikasterij za kauze svetaca u utorak 5. rujna u priopćenju je objavilo da je sedmo dijete „rođeno u vrijeme mučeništva svoje majke“ te da je primilo krštenje krvlju kroz mučeništvo svojih roditelja.