Novine su pisale o ozdravljenjima, no crkva priznaje ozdravljenja tek kada lječnici potvrde neobjašnjivost ozdravljenja. Takvu komisiju crkva Svete Foške nema pa se službeno o takvim ozdravljenjima ne može govoriti, no kao što smo rekli mnogi ljudi tvrde da su ovdje pronašli lijek za dušu i tijelo. Nedavno je tako u Novom Listu izašao članak o čovjeku koji tvrdi da se uz pomoć sv.Foške izlječio od raka.
Prvi zapis o ozdravljenju potječe iz 1681. godine, a zapisao ga je biskup Giacomo Tommasini. Biskupovo svjedočanstvo potvrđuje i narodna predaja. Glas o čudotvornosti se pročuo nadaleko, a pogotovo nakon što je prije nekoliko godina crkvu posjetio Željko Vragović iz Zagreba. On je u crkvi doživio levitaciju (neka sila ga je podigla iznad poda crkve) i ozdravio od neizlječive bolesti.
Njegov savjet za ozdravljenje i zdrav život je briga o tijelu, povratak Bogu i molitva. Prostor oko crkve i sama crkva izvor su jakog pozitivnog zračenja svatko osjeća na svoj način, netko jače netko manje, a to može biti primjerice toplina, trnci, bol ili što drugo, što se naravno razlikuje od individue do individue. Sveta se Foška inače slavi kao zaštitnica od glavobolje, reumatizma i artritisa.
Povijest crkvice i njena arhitektura Oko 600-te godine -sazidana je bazilika ovakva kakva stoji i danas pred nama.
7.stoljeće - podignute su pokrajnje lađe, te ju je freskama oslikao jedan domaći redovnik benediktinca.
8.stoljeće - dozidava se predvorje ili lođa na lukovima koje je služilo za prihvat hodočasnika.
1956 - lođa se srušila. Stručnjaci imaju podvojeno mišljenje. Jedni su za pokrivanje lođe, a drugi misle da je bolje da je ostave otkrivenu kako bi se naglasila prvobitna bazilika.
Do 1998. godine srednji krov je bio pokriven kamenim pločama, a sada je obnovljen, pokrajnje lađe su snižene za metar, te je tako crkva vraćena u izvorni oblik.
Od fresaka ostalo je sačuvano samo Uzašašće Isusovo iz 7. stoljeća, te još neki tragovi. Crkva je za sada dosta neuredna zbog toga što se ostaci fresaka trebaju još istražiti i učvrstiti što je velika financijska investicija, te će se tek nakon toga zidovi okrečiti. Na žalost nakon II. svijetskog rata crkva je bila meta raznih pljački. Tako je ostala bez visećeg kandila, glava anđela, mnogih detalja, a drvene klupice i kamena sjedala pod lođom su razbijena. Razbijeni su čak i sveti grobovi na sva tri oltara, te su uništene relikvije svetaca. Još je i 1998. odnijet drveni antipendij sa likom Svete Foške iz 17.st. Kipove s oltara su sklonjeni u Župnoj crkvi u Vodnjanu. Danas je crkva nasreću nešto zaštićenija.
Unutrašnjost crkve
Tko je bila Sv.Foška?
Foška (Foška = crnomanjasta, crnka) je bila djevojka koja je živjela u jednoj bogatoj rimskoj plemićkoj obitelji. Rođena je u Ravenni 235.godine nakon Krista, što znači prije nešto više od 1700 godina. U to doba kršćanstvo je u Rimu bilo zabranjeno, a kršćani proganjani, zatvarani i mučeni pa čak i ubijani. Rimljani su štovali mnoga božanstva, koja su uglavnom preuzeli od Grka.Oko jedanaeste ili dvanaeste godine Fošku je zanimalo mnogo životnih pitanja, a bogatstvo i obilje je nisu ispunjavali. S vremenom se preko svojih vršnjaka upoznala sa kršćanstvom, te tu otkrila sebe odnosno odlučila živjeti prema Kristovim načelima pa se zato i krstila. Kada je za to saznao njen otac sve je poduzeo da je odvrati od kršćanstva ali nije uspio. Naime rimski otac (pater familias) imao je gotovo neograničenu moć, čak i nad životom članova svoje obitelji (patria potestas), što znači da je čak mogao i ubiti vlastito dijete,a da nikome za to ne odgovara pa se tako Foškin otac odlučio javno osvetiti svojoj kćeri odreknuvši je se, te je optuživši kao kršćanku tadašnjim vlastima. Tada je bila prepuštena na milost i nemilost krvnicima, koji su na mučenicima usavršavali metode mučenja, a kada im je i to dosadilo odrubili su joj glavu i to 13.veljače 250 g. kada je imala 15 godina. Takvu hrabre djevojke Svijet se sjeća još i danas.