medjugorje shop 3

Masoni odjavili sudjelovanje na simpoziju o 100 godina Vojske Bezgrešne

Kod konventualaca u Zagrebu predstavljen je program proslave stote obljetnice Vojske bezgrešne

U povodu središnjih događanja proslave 100 godina Vojske Bezgrešne, u samostanu franjevaca konventualaca na Svetom Duhu u Zagrebu u utorak, 12. rujna održana je konferencija za medije.

U uvodnom dijelu, prof. fra Ljudevit Maračić, bivši provincijalni ministar, a sada provincijski arhivar predstavio je Vojsku Bezgrešne. Podsjetio je na okolnosti u kojima je prije sto godina, točnije 17. listopada 1917. u Rimu nastala Vojska Bezgrešne.

„Tada još klerik fra Maksimilijan Kolbe zajedno s grupicom kolega potaknut događajima u Rimu odlučio je osnovati marijanski pokret koji bi se temeljio na molitvenom, ali i na akcijskom području. Time je pokušao odgovoriti na izazove koje su masoni, a i neki drugi postavljali", rekao je Maračić, te pojasnio, kako je te godine masonerija slavila 200 godina svoga osnutka. Posebno je protiv Katoličke Crkve bila aktivna francuska loža Velikoga Orijenta pod koju su spadali i tadašnji talijanski, pa i jugoslavenski masoni.

„Masoni su posebno bili usmjereni na Katoličku Crkvu koju su smatrali kočnicom napretka. Za svoj jubilej odabrali su baš Rim, te su se okupili na Trgu sv. Petra s transparentima, među kojima su posebno upadni bili oni s natpisima kako će tom mjestu 'zavladati uskoro sotona'".

Maksimilijan Kolbe kao student je to jako emotivno doživio, te je razmišljao što bi se tomu kao odgovor mogao ponuditi. I sam odan Mariji pronašao je rješenje kojeje pokušao prvo ponuditi unutar svoje redovničke zajednice, Reda franjevaca konventualaca, sa željom da se proširi po čitavome svijetu.

To je ta Vojska Bezgrešne koja pomalo nosi bojovni naziv, jer 'vojska' podsjeća na bitke, ratove. No, on je zamislio u jednom neratobornom smislu suprotstaviti se masoneriji i drugim protivnicima Crkve, rekao je Maračić i dodao, kako je Kolbe zamislio da se formiraju centri, „Gradovi Bezgrešne". Sam je kao misionar otišao u Japan, Kinu, Indiju. „Njegova životna nit je prekinuta mučeničkom smrću 1941. u Auschwitzu, ali se ideja Vojske Bezgrešne razvija do današnjih dana".

Provincijalni ministar Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca dr.sc. fra Josip Blažević predstavio je cjelokupni program proslave 100 godina Vojske Bezgrešne u Hrvatskoj. Naglasio je, kako su programom obuhvaćena četiri glavna događaja, od kojih je jedno već održano u svibnju mjesecu. Riječ je o hodočašću članova i simpatizera Vojske Bezgrešne, njih oko 350 u Fatimu i Lurd.

Podsjetio je, kako je Fatima na osobit način vezana uz život sv. Maksimilijana Kolbea, jer se 1917. ukazuje Gospa. K tomu, Maksimilijan Kolbe je često spominjao Francusku i Katarinu Laboure i čudotvornu medaljicu.

Drugi događaj je Međunarodni znanstveni simpozij pod nazivom „Vojska Bezgrešne i masonerija" koju zajedno organiziraju Međunarodna središnjica Vojske Bezgrešne, Hrvatski nacionalni centar Vojske Bezgrešne, Hrvatski areopag – Centar za međureligijski dijalog Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca, Hrvatski mariološki institut i Nadbiskupijski pastoralni institut.

Kad govorimo o simpoziju, želio bih naglasiti našu želju da na njemu sudjeluju i masoni, što je u počecima bilo i dogovoreno, no oni su u međuvremenu odjavili svoje sudjelovanje, što nam je žao, rekao je Blažević, te podsjetio, kako su oni samo polazišna točka u dijalogu.

„Kao što znamo, Vojska Bezgrešne nastaje kao svojevrsna reakcija na okolnosti onoga vremena u kojemu je živio Maksimilijan Kolbe", ali „masoni nisu ključni element cijeloga simpozija. Bilo bi lijepo da jesu prisutni, s naše strane ostaje otvorena mogućnost, no sa strane hrvatskih masona nemamo takvu potvrdu". Program simpozija dostupan je na mrežnoj stranici https://www.areopag.hr/vijest/vojska-bezgrjesne-i-masonerija.

Nadalje, uz proslavu je istaknuo i Nacionalni susret članova Vojske Bezgrešne, koji se po prvi puta organizira. Fra Josip Blažević je podsjetio, kako Vojska Bezgrešne u Hrvatskoj postoji od 1931., a danas ima oko 3500 članova, dok na svjetskoj razini broji oko šest milijuna.

Nacionalni susret će se održati 23. rujna u crkvi Sv. Antuna Padovanskoga. Počinje u 10 sati klanjanjem a potom se će se u 11 sati održati svečano euharistijsko slavlje, koje će kako je programom predviđeno predvoditi zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.

U ovoj prigodi, hrvatski franjevci konventualci će proslaviti svoj Dan, o blagdanu sv. Jeronima, a trojica članova Provincije proslavit će jubileje. Fra Ambroz Knežić (nekadašnji misionar u Zambiji, sada u mirovini) proslavit će 50 godina zavjeta, a 25 godina misništva fra Miljenko Hontić (generalni asistent Reda franjevaca konventualaca za Srednju Europu) i fra Tomislav Cvetko (misionar u Danskoj). Slijedi svečana akademija na kojoj će sudjelovati zbor „Kolbe"

Kao posljednje događanje u okviru proslave, Blažević je najavio zahvalno hodočašće članova i simpatizera Vojske Bezgrešne u Rim, od 13. do 21. listopada. Znakovitim je ukazao na činjenicu kako je proslava započela u marijanskom mjesecu, svibnju, a završava također u marijanskom mjesecu, listopadu. U Rimu će se hrvatski hodočasnici uključiti u središnju proslavu 100 godina Vojske Bezgrešne na razini Reda franjevaca konventualaca. U Rimu će se održati i međunarodni simpozij, na kojem će sudjelovati i neki članovi Provincije.

Na kraju je skrenuo pozornost na prigodna izdanja kojima se želi predstaviti život sv. Maksimilijana Kolbea, čovjeka dijaloga. Riječ je o prvom svesku Spisa sv. Maksimilijana Kolbea „Pisma" u prijevodu na hrvatski jezik, te o knjizi Raffaela Di Mura „Trijumf ljubavi" koja uspoređuje život sv. Maksimilijana Kolbea i sv. Franje Asiškoga polazeći, što je kuriozitet, od grafološke analize njihovih rukopisa.

Voditeljica Zbora „Kolbe" Iva Bardun novinare je upoznala s prinosom Zbora proslavi koja ima svoju himu na međunarodnoj razini, a zbor Kolbe je himnu preveo na hrvatski jezik. Najavila je izvođenje mjuzikla „Život za život" u dvorani sv. Franje (Sveti Duh 31) 21. i 22. rujna u 20 sati. Podsjetila je, kako se mjuzikl izvodi već šestu sezonu, od prve izvedbe u režiji Rikarda Simonellija, do ove sadašnje čiju režiju potpisuje Robert Bošković, a izvodi trideset članova Zbora.

Bardun je važnim naglasila uvođenje „Kolbeovskoga" i uopće katoličkoga duha u glazbu i kazalište, tj. da ne ostane samo vezan uz molitvene zajednice. U tom je kontekstu spomenula i inicijativu koje je pokrenula Hrvatska provincija sv. Jeronima franjevaca konventualaca „Festival kršćanskoga filma" koji je ove godine održan po treći put. Istaknula je,i da će Zbor „Kolbe" s orkestrom, te još tri zbora koji su vezani uz Vojsku Bezgrešne (zborovi iz Šibenika, Vinkovaca i Novog Marofa) animirati euharistijsko slavlje središnje proslave 100 godina Vojske Bezgrešne, 23. rujna u crkvi sv. Antuna Padovanskoga u Zagrebu.

Zanima te i ovo?