medjugorje shop 3

Snažna svjedočanstva dvojice sirijska muslimana koji su prešli na kršćanstvo: "Kad sam upoznao Isusa, shvatio sam da je On Život"

Kršćanska zajednica u Siriji brzo raste, a neki od novoobraćenici podijelili su svoja svjedočanstva

Nakon 10 godina rata, Sirija se na mnogo načina pojavljuje kao zemlja u ruševinama. Međutim, to je i zemlja nade za mnoge koji su otkrili Kristovu poruku unatoč poteškoćama. Katolički portal Aleteia donosi priču o Yahyau, Mayasu i Oubadu – trojicu sirijskih muslimana koji su prešli na kršćanstvo.

Tijekom ovogodišnjeg uskrsnog blagoslova Urbi et Orbi, papa Franjo opisao je njihovu zemlju, koja je mučena i oslabljena tijekom deset godina rata, kao „voljenu i ratom razorenu Siriju“. Crkva je pokušala ublažiti tih 10 godina patnje prisutnošću zajednica koje prate najpotrebitije i ulaganjem od gotovo 2 milijarde dolara.

Mnogi su se Sirijci morali suočiti s tim poteškoćama koristeći se vlastitim resursima. Neki od njih, uključujući Yahya, Mayas i Oubada, otkrili su vjeru i nevjerojatnu poruku Kristove ljubavi.

Svake se godine stotine krštenja odvijaju u svim lokalnim kršćanskim zajednicama – latinskoj, grkokatoličkoj, melkitskoj, sirijskoj, pravoslavnoj i kurdskoj evangeličkoj. To potvrđuje pastor Nihad Hassan, koji je već krstio stotinu sirijskih izbjeglica u Libanonu, i vlč. Raafat Abou El Nasser iz katoličke crkve Melkite u Damasku.

“Sve je veća potražnja obzirom na okolnosti, rat i dolazak Islamske države”, piše Aleteia.

“Ljudi su otkrili ono što je (za njih) bila nepoznata ili pogrešno shvaćena religija. Oni su prešli od islama do Krista, od jednostavnog proroka do Spasitelja. Ti su novi obraćenici bili vođeni i praćeni putem, između 6 i 24 mjeseca, sve do krštenja. ”

Svećeniku je žao što nije mogao detaljnije govoriti o tim duboko dirljivim osobnim putovanjima. “Postoji strah od strane obitelji i onih oko njih. Štoviše, mnogi su odbili javno svjedočiti iz straha da će biti prepoznati. ”

Vjera, utočište u doba kušnje

Yahya je sirijsko-libanonski muškarac rođen u muslimanskoj obitelji, porijeklom iz Homsa, i otac trogodišnje djevojčice. Ideja o prelasku na kršćanstvo klijala mu je u glavi nekoliko godina, ali vrhunac njegova obraćenja bio je posjet samostanu sv. Šarbela u Libanonu.

Crkva je moj drugi dom. Moja vjera je jedino što mi danas pomaže da podnesem ove teške trenutke.

2014. godine grad Homs bio je pod opsadom, a oca mu je ubio projektil koju je lansirao ISIL. Potom je odlučio napustiti Bab Amro sa suprugom Mayasom u Libanon, a zatim u Kurdistan.

“Odjednom sam se oslobodio tereta, u miru sa sobom. Imao sam osjećaj da sam pronašao ono što sam dugo tražio. Bio sam spokojan. Bio sam sretan. Ponovno sam se rodio. Od tada se predstavljam svojim novim identitetom, John. Danas sam član zbora Katoličke crkve u Erbilu u Iraku, gdje živim sa suprugom i našom trogodišnjom kćerkom, koja je rođena i krštena kršćanka. ” Pozadina Oubade također je netipična. Rođen u konzervativnoj muslimanskoj obitelji iz Damaska, dugo je živio u Saudijskoj Arabiji zbog posla i pohađao islamske javne škole. Zainteresirao se za proučavanje Kurana, što je na kraju i dublje razumio. Ipak, osjećao se frustrirano i vezano. Jednog dana iz znatiželje je odlučio uroniti u Evanđelje i Isusov život. Dok nam je prepričavao svoje putovanje, odjednom je uhvatio krunicu koju je uvijek držao u blizini.

“Uvijek sam imao vrlo snažne osjećaje kad sam prolazio pored crkve. Prije pet godina upoznao sam vlč. Raafata, a dvije godine kasnije i ja sam kršten. Tog sam dana postao drugi čovjek. Bio je to neopisiv osjećaj, tako lijep i dubok. ”

To je osjećaj koji Yahya u potpunosti dijeli: “Tražio sam smisao svog života, a kad sam upoznao Isusa, shvatio sam da je On Život.”

Nažalost, njihova je vjera dovela do toga da su ih oni oko njih odbacili. Yahya i Mayas kažu nam: „Naša nas je obitelj u Siriji odbila; naši su nam susjedi u Libanonu prijetili, jer je za njih naš građanski status ostao muslimanski. A ovdje u Erbilu vrlo je teško integrirati se u kaldejsku zajednicu koja je zatvorena u sebe! ”

Što se tiče Oubade, koji živi u Arabiji: svoju vjeru živi diskretno. „Ne mogu javno svjedočiti, ali vjeru živim evanđeljima. Ja sam čovjek ispunjen Kristovom ljubavlju. ”

Označeno u
Zanima te i ovo?