Zamisao Gospinog štita je vrlo jednostavna i privlačna: sedmero molitelja dogovara se između sebe da svatko od njih JEDAN DAN U TJEDNU Presvetom Trojstvu po Bezgrešnom Srcu Marijinom, prikaže na nakanu svetosti svojega svećenika.
Ključan je pojam upravo – prikazanje. Bogu Ocu, Sinu i Duhu Svetomu svaki štitonoša osobno prikazuje, u poniznom i radosnom predanju, sve molitve, žrtve, pokore, zasluge nošenja križa (bolesti, starosti, životnih tegoba i neugodnosti…) tog jednog izabranog dana u tjednu, za svećenika kojeg izabire sama grupa.
Svakako, svećenik kojega stavljamo iza Gospinog štita i za kojega kao Gospini štitonoše molimo treba biti: Sveti Otac papa, naš biskup, naš župnik, duhovnik molitvene zajednice i slično.
Moguće je načiniti štit i nad svećenikom koji se nalazi u nekoj opasnosti, u kakvoj kušnji ili padu, u problemima.
Moguće je raširiti ovaj Gospin štit i nad bogoslovom, redovnikom, časnom sestrom, sjemeništarcem: osobito se preporuča da to učine sedmero njihovih najbližih, obitelj, rodbina ili prijatelji.
Gospinim štitom možemo duhovno obuhvatiti i cijeli samostan ili bogosloviju, novicijat i slično.
Štitonoše-molitelji obvezuju se prikazivati svoje molitve i pokore za određenog svećenika ili ostale kako je navedeno, na neodređeno ili na određeno vrijeme. Na primjer; bit ćemo Gospin štit za vrijeme trajanja službe do tičnog župnika, ili npr., za vrijeme formacije dotičnog bogoslova i slično.
Svi štitonoše u grupi mole za tog jednog svećenika (redovnika, duhovno zvanje), odnosno za tu jednu crkvenu ustanovu.
Pokaže li se da neki štitonoša želi izaći iz tjednog kruga Gospinog štita, traži se novi.
Molitva predanja ne obvezuje pod grijeh, riječ je o privatnom zavjetu i dobroj volji.
Štitonoša može biti baš svatko tko je tomu voljan i tko je svjestan čina predanja.
Dakle, što je Gospin štit?
Po molitvi i pokori (kako nas Gospa poziva u Fatimi i na drugim mjestima ukazanja) iskazana ljubav i poštovanje, briga i duhovna potpora našem kleru, pozvanom da služi Bogu po nama, s nama i za nas.
Zato jer smo kao vjernici također ODGOVORNI za svetost naših svećenika; zato jer su danas za njih izrazito teška vremena i prilike; zato što nam po njima Gospodin daje samoga Sebe; zato jer milosni plodovi ove obveze izravno utječu i na nas same!
Zašto baš ovaj naziv?
Marija je Majka Isusa, Velikoga Svećenika. Njezino Prečisto Srce bdije nad Njezinim ljubljenim sinovima-svećenicima, kao i nad svim duhovnim zvanjima. Marija je uistinu sama taj ŠTIT; Njezina molitva i zagovor čine najsigurniji i najsnažniji štit ljubavi nad Njezinom djecom od Boga pozvanom u duhovni stalež.
Pred čime duhovne pastire i Bogu posvećene brani ovaj štit molitve i žrtve?
Gospin zagovor Njezine sinove i kćeri posvećena života štiti od napada zlih duhova, od poroka, sablazni, ovisnosti, nave- zanosti za svijet, idolopoklonstva i tjelesnosti, duhovne oholosti i zlih sklonosti, od frustracija i životnih malaksalosti, od stalnog podlijeganja slabostima, od robovanja grijesima, od nemara prema nadahnućima Duha Svetoga, od nevjere pozivu i otpadu od same vjere i Crkve.
Što znači da postajem štitonoša?
Štitonoše nose štitove svojih kraljeva i vitezova. Tako i ja, postajući štitonoša svojem svećeniku, nosim molitvu i žrtvu (štit) pred Gospom, koja zasljepljuje sotonu i brani pozvane u službu Božju. Kao štito- noša, pomažem nebeskoj Majci u zaštiti posvećenih osoba. Naša ujedinjena ljubav prema njima, donosi pobjedu, blagoslov i rast u milosti onima za koje prinosimo zasluge dnevnih borbi, kao i nama samima.
Potrebno je samo:
Naručiti još šest ovakvih letaka (besplatno).
Pronaći još šest molitelja.
Ponuditi im da zajedno nosimo Gospin štit.
Odrediti dan prikazanja molitava i žrtvi, za svakoga osobno.
Izabrati svećenika/redovnika/bogoslova… Nad kojim ćemo činiti štit.
Zajedno prvi put izmoliti molitvu prikazanja.
Jednom godišnje zajedno naručiti tj. prikazati sv. Misu za tog svećenika odnosno redovnicu, samostan…
O postojanju Gospina štita obavijestiti odgovornog, prema donjoj adresi na kraju ovog letka.
Izađe li netko iz grupe, nije potrebno ponovno zajedno moliti molitvu prikazanja. Pri naručivanju sv. Mise nije potrebno imenovati svećenika.
Dobro je obavijestiti one za koje molimo o postojanju Gospinog štita. Ima li ljepšeg i korisnijeg dara jednom svećeniku od ove spoznaje?
Na početku dana, kojega sam odabrao, molim ovu Molitvu prikazanja:
PRESVETO TROJSTVO, OČE, SINE I DUŠE SVETI, PO BEZGREŠNOM SRCU MAJKE MAS RIJE, PRIKAZUJEM TI S LJUBAVLJU SVE SVOJE DANAŠNJE MOLITVE I ŽRTVE TE ZASLUGE SVIH SVOJIH DANAŠNJIH DOBRIH DJELA I POKORA, ZA SVETOST TVOGA SLUŽBENIKA /navedi ime/………………………… (ili: Tvoje službenice, Tvo-jih slugu, itd.) PRESVETO SRCE ISUSOVO, BUDI NJEGOVO SPASENJE! PREČISTO SRCE MARIJINO, OBRANI GA OD SVAKOGA ZLA! KRVI KRISTOVA, PREKRIJ SLUGU SVOJEGA! SVETI BOŽJI I ANĐELI NEBESKI, ČUVAJTE GA DANAS I UVIJEK, IZMOLITE MU SNAGU U POZIVU NA ZEMLJI I VJEČNU RADOST U NEBU, AMEN.
Gospin štit možemo prikazati i prigodno: na primjer, samo u vrijeme došašća ili korizme.
Tijekom odabranog dana u tjednu, možemo moliti češće i ovaj zaziv:
Naša draga Gospo, štiti sluge Boga živoga!
Ako se prigodno ili slučajno sastanemo s ostalim štitonošama, možemo izmoliti zajedno za našeg svećenika: Pod obranu se tvoju utječemo, sveta Bogorodice… Možemo se i redovito ili barem povremeno sastajati, svi ili samo dio grupe, te kao mala molitvena obitelj moliti za naše pastire, duhovnike, ispovjednike. Molitvena zajednica Gospinog štita bila bi uistinu velika pomoć našim dušobrižnicima!
Što moliti u dan štita?
Bilo koju molitvu, preporučujemo ipak sudjelovanje u sv. Misi, krunicu, križni put, molitvu srca, litanije, molitvu uz Sveto Pismo, klanjanje Presvetom Sakramentu i slično.
Što ako zaboravim Molitvu prikazanja?
Zaboravi li se molitva ujutro odabranog dana u tjednu, molit ću tijekom istoga dana kasnije, pa i navečer. Zaboravi li se molitva uopće, molim sljedeći dan. Bog gleda i vidi SRCE. Ako ne stignemo ili zaboravimo izmoliti ovo prikazanje, dovoljno je u srcu izreći makar jednu rečenicu: “Bože, danas sve prikazujem za svećenika…” ili nešto drugo sličnim riječima
GOSPIN ŠTIT pokreće Udruga Betlehem, koja uz borbu za nerođene, poziva na brigu za svećenike, kao i na molitvu za prestanak bogopsovke. Ova je inicijativa pokrenuta dozvolom o. Provincijala pavlina u Hrvatskoj od 10.6.2011.