Večernji molitveni program započeo je u 18 sati na vanjskom oltaru crkve svetoga Jakova u Međugorju. Krunicu su predmolili članovi Marijinih ruku i fra Zvonimir Pavičić. Na misi je pjevao župni zbor Kraljica Mira, a koncelebriralo je 259 svećenika. Vidioci Ivan Dragićević i Marija Pavlović Lunetti s mnoštvom hodočasnika okupljenih u Međugorju kako je običaj svih dana devetnice, nakon mise molili su Marijin hvalospjev Veliča. Na uočnicu 45. obljetnice Gospinih ukazanja u Međugorju, svetu misu predslavio je gvardijan Međunarodnog zavoda Antonianum u Rimu fra Miljenko Šteko.
Brdo ukazanja bilo je prepuno Gospine djece! Molitva i pjesma odzvanjali su u mraku! Vidjelica Marija vodila je okupljene kroz razmatranja krunice. Uvodna molitva glasila je ovako:
„Draga majko Marijo ovdje smo da ti zahvalimo za tvoju prisutnost i tvoju ljubav. Ovdje smo pronašli odmor, istekli su iz dubine srca sve tjeskobe i nemiri koji su nas godinama opterećivali. I zato je ovo sveta zemlja.
Najdraža majko, Kraljice Mira, dolazimo pred tebe na ovaj zadnji dan novene sa srcima punim zahvalnosti. Hvala ti za majčinsku ljubav, beskrajno strpljenje i vodstvo. Danas slušamo tvoj glas kako nas zove: Draga djeco, danas vas pozivam na mir. Došla sam ovdje kao Kraljica Mira i želim vas obogatiti majčinskim mirom. Živite mir u svojim srcima i obiteljima. Životom svojim budite svjedoci mog mira, jer vi ste moje ruke ispružene u ovom nemirnom svijetu. Hvala vam što ste se odazvali na moj poziv.
Ljubav Majke i sina ovdje se diše, u svakom kamenu brušenom bosim koracima. I večeras se molimo da naša srca budu otvorena za primitak mira i ljubavi od našeg Oca i naše Blažene Majke.
Draga majko, čeznemo za tvojom svetom ljubavlju da nas večeras opet zagrli, nevidljiva ali prisutna. Čeznemo da se sklonimo pod tvoj plašt, Majko draga. Koliko smo zaista blagoslovljeni što smo ovdje, s obzirom na to koliko nas je Bog utisnuo u svoje srce i koliko je Sebe utisnuo u naša srca ovih dana!
Koliko si srca otvorila Majko Sveta i koliko milosti si nam svima dala u ovih 45 godina? Hvala ti Majko draga; hvala ti Kraljice Mira.“
Gospino ukazanje dogodilo se nakon krunice, oko 23 sata, i u tom trenutku Brdo je zašutjelo. Sva srca su bila fokusirana na Njezinu prisutnost!
Marija je nakon završetka ukazanja podijelila svoj izvještaj o ukazanju: "Za vrijeme ukazanja, kad je Gospa došla, Gospa je bila posebno vesela.
Ja sam joj prikazala u ime svih nas, naše molitve, našu pokoru, naše postove, na njezine nakane.
Gospa nas je dugo gledala, ispružila ruke i dugo, dugo molila nad nama.
U jednom momentu, kad sam Gospi rekla da zagovara pred svojim Sinom Isusom za mir u našim srcima, za mir u našim obiteljima, za mir u čitavom svijetu, Gospa je ponovno ispružila ruke i molila nad nama, sad kraće."
I na kraju Gospa je dala poruku:
"Draga djeco, zahvaljujem vam na svakoj vašoj pokori, molitvi koju ste prikazali na moje nakane. I nećete se pokajati ni vi, ni vaša djeca, ni djeca vaše djece."
I u tom momentu Gospa je ispružila treći put ruke, i radosno je napravila znak križa i rekla:
"Idite u miru, draga djeco moja."
I Gospa je otišla u nebo. - kazala je vidjelica Marija devetog dana Devetnice Kraljici Mira na Brdu ukazanja!
Podsjetimo i kako je u nedjelju 21. lipnja, Gospa preko Marije Pavlović – Lunetti pozvala sve da ova tri dana do 45. Obljetnice „provedemo u razmišljanju, u molitvi, zahvali i postu! Da ova tri dana budu tri dana molitve, zahvale Bogu na svemu što nam Bog daje preko Nje!“


