Ljeto, vrijeme u kojem obično tražimo predah – od svakodnevice, buke, obveza – prilika je za odmor tijela i srca. U tim trenutcima nerijetko se posegne i za knjigom. Dok se mnogi pritom okreću lakšem štivu ili bijegu u avanture fiktivnih svjetova, možda je zapravo izvrstan trenutak za nešto dublje: za knjige koje nas ne zamaraju, već otvaraju. Koje nas ne zabavljaju na površini, nego nježno vode putevima duhovnosti, kršćanskog nadahnuća.
Duhovna literatura nudi drugačiji ritam čitanja. Odlučimo li se na kratke priče kakve se čitaju u jednom dahu, roman o istaknutim pojedincima kršćanskoga života ili pak kakav esej, publicistiku, meditaciju, dobit ćemo mnogo ako je riječ o knjizi koja nas uči slušati – sebe, Boga, ili bližnje. U vremenu kad napokon „imamo vremena", zaustavimo se pred onim što traje, pred Riječju koja ne prolazi.
Za vjernike, ali i za tražitelje smisla, za one koji žele obnoviti svoj odnos s Bogom ili ga tek početi graditi, donosimo odabrane naslove iz izdanja Kršćanske sadašnjosti kao ljetnu preporuku!
1. Bog moje radosti – Odilon-Gbènoukpo Singbo
Nova knjiga duhovnih razmišljanja profesora, teologa, svećenika Odilona-Gbènoukpoa Singboa iz Benina već samim naslovom poziva na radost. Kroz kratke, sažete odlomke autor podsjeća čitatelja da je radost Božji dar, a ne površno zadovoljstvo.
U središtu knjige nalazi se 10 poglavlja – deset duhovnih "protuotrova" protiv onoga što autor naziva "namrgođenim kršćanstvom". Tako i podnaslov knjige glasi: Deset protuotrova namrgođenom kršćanstvu. Svako od njih razlaže jedan vid duhovnog otrova koji u suvremenom kršćanskom životu guši radost – od pretjerane samosvijesti i kritizerstva do duhovnog formalizma i zaborava na bitnu dimenziju vjere: uskrsnu radost. Knjiga je bogata autobiografskim crtama i svećeničkim anegdotama koje ne prikazuju autora u idealiziranom svjetlu, već u njegovoj stvarnosti – kao čovjeka koji se svakodnevno bori, pada, diže i nastoji živjeti Radosnu vijest.
Pisano životno, s dozom humora i dubine, štivo je idealno za trenutke kontemplacije pod suncem – bilo da ste na plaži ili u kućnom naslonjaču. Sjajna knjiga za svakodnevna razmatranja!
2. Zaljubljeni kapelan – Tonči Trstenjak
Knjiga koja će zasigurno obasjati ljetne dane, jest knjiga kratkih priča Tončija Trstenjaka – Zaljubljeni kapelan. Iako intrigantnog naslova, istoimena priča brzo otkriva da je kapelan zaljubljen u Isusa.
U Zaljubljenom kapelanu Tonči Trstenjak sabrao je 62 priče. Nadahnute bogatom autorovom pastoralnom praksom, protagonisti ovih kratkih priča su svećenici, majke i očevi, djeca i mladi, stari, pojedinci često obilježeni duhovnom osamom, strahovima, otuđenjima… Mnoge priče obilježene su paradoksima, obratima kakve samo život može dati. Većina imaju sretan kraj, makar i sa sjenom boli, no neke su duboko tragične, čak do posvemašnje ogoljelosti zla. Izvrsno ljetno štivo!
3. Prijeđimo prijeko. Dijalog s Luigijem Bonaventurom – bivšim mafijašem, a sada suradnikom pravosuđa – Benito Giorgetta
Razgovor autora ove knjige, inače moliškog Hrvata i svećenika Benita Giorgette, s Luigijem Bonaventurom – to je njegovo kodno ime bivšeg mafijaša, a sada obraćenika i suradnika pravosuđa –takvi su da je kroz njih teško, gotovo nemoguće, proći nedodirnut.
Luigi Bonaventura je bivši mafijaš, dijete-vojnik, čovjek koji se u Facebook objavama predstavlja kao „Ja, gori od svih vas“. Odmalena je bio okružen mržnjom, ubijanjem i smrću. Bio je „dijete koje je začeto i odgojeno da bude dijete vojnik.” Ova knjiga je svojevrsni san budnih ljudi, dokaz da može postojati bolji svijet, svijet bez nasilja i nepravdi, svijet nikada do kraja ostvarene, ali istinske slobode. Predgovor knjizi napisao je papa Franjo, koji između ostaloga kaže: „Važno je ne ostati na zemlji. (…) Padamo svi. Bitno je da ne želim ostati ležati na zemlji.“
Ljetni odmor odlična je prilika da i sami „prijeđemo prijeko“ – one osobne mostove i prijelaze – uz izvrsno, gotovo akcijsko svjedočanstvo ove sjajne knjige.
4. Putokazi s jednog planeta – Šimun Šito Ćorić
Kako to izgleda kada svestrani franjevački redovnik 50 godina putuje svijetom i napiše knjigu o svim zanimljivostima koje je tijekom desetljeća zapazio? Knjiga Putokazi s jednog planeta zapis je o životu jednoga franjevačkog redovnika, misionara, književnika, sveučilišnoga profesora, iseljenika, svjetskoga putnika – fra Šimuna Šite Ćorića. (kta/ks.hr)